Porady prawne

 • Władza rodzicielska - Opieka nad dzieckiem - Kontakty z dzieckiem

  Pojęcia takie jak władza rodzicielska, czy też kontakty z małoletnim dzieckiem przeważnie kojarzą się z kwestiami dotyczącymi rozwodu. Jednakże mogą one być związane także z konkubinatem (związkiem nieformalnym) oraz innych stosunków między stronami.

 • Podwyższenie alimentów - kiedy i jak podwyższyć alimenty?

  Masz alimenty na dzieci zasądzone w wyroku rozwodowym lub wyroku w sprawie o alimenty. W pierwszych miesiącach lub latach zasądzone alimenty pokrywały wszelkie wydatki na Twoje dzieci, jednak obecnie zasądzona kwota alimentów jest zbyt niska? W takiej sytuacji możesz ubiegać się o podwyższenie alimentów. Poniżej wyjaśnimy, kiedy można starać się o podwyższenie alimentów, jak wygląda procedura w przypadku konieczności zwiększenia świadczenia alimentacyjnego. 

 • Który sąd jest właściwy do rozpoznania pozwu o rozwód?

  Jeśli podjęliśmy ostateczną decyzję o wniesieniu pozwu o rozwód, pojawia się pytanie, do którego właściwie sądu powinniśmy go skierować. Który sąd jest właściwy do jego rozpoznania i co się dzieje w sytuacji, gdy nasz pozew wraz z załączonymi do niego dokumentami skierujemy do innego sądu?

 • Windykacja należności

  W związku z obecną sytuacją związaną z pandemią wielu klientów zwraca się do naszej kancelarii z problemami dotyczącymi zatorów płatniczych. Często sytuacja jest na tyle trudna, że brak płatności ze strony kontrahentów wpływa na bieżącą działalność przedsiębiorców, a w skrajnych przypadkach zagraża funkcjonowaniu firm. 
  W takich przypadkach konieczna jest szybka i skuteczna windykacja należności. Kancelaria Adwokacka Adwokata Macieja Płachety świadczy usługi windykacyjne, które pozwolą do wyegzekwowania zaległych płatności od kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań.